Renklerin Psikolojik Anlamları

Renklerin Psikolojik Anlamları

Renklerin psikolojik anlamları evet tahmin ettiğimiz gibi her insanın çok sevdiği bir renk vardır.  Huzur, sakinlik, mutluluk, üzüntü, kasvet bunlar bilindiği üzere psikolojik olarak yaşanan duygulardır. Peki hiç düşündünüz mü ? Deniz yada yemyeşil bir yayla görüntüsü neden size huzur verir? ya da siyah ve gri ortamlar neden sizi sıkar ya da neden kırmızı renk acıkma hissi uyandırır bunların hepsini renklerinde psikolojik olarak insanları etkilediğinin göstergesi olarak dile getirebiliriz. Peki insanlar bu renkleri neden sever psikolojik anlamları var mıdır? Renklerin anlamlarının psikolojik olup olmadığına dair bir çok makale ve bir çok yazı bulunmaktadır. Nitekim bizde kaleme alarak renklerin psikolojik olarak da bir anlamı olduğunu belirtelim.

Ben buraya yanlış geldim ben karakterimin hangi renk olduğunu öğrenmek istiyorum derseniz aradığınız şey Renkler ve Karakter Analizi ise 🙂 bağlantımıza tıklayarak o makalemizde hangi rengin sizin karakterinize uyduğu konusunda tespitinizi yapabilirsiniz.

 

1)BEYAZ : Beyaz bütün renklerin birleşimi oluşmuştur.Saflığın ve dürüstlüğün rengi olarak kabul edilir.Asaleti,soğukkanlılığı ve zerafeti ifade eder.Savaşta ateşkesin sembolüdür beyaz renk.Neşe ve sevincin rengi olarak da bilinir.

2)KAHVERENGİ:Gerçekçiliğin,plan ve sistemin rengidir.İnsanlar üzerinde canlılık ve hareketlik etkisi yaptığı gözlemlenmiştir.Kahverengi genelde kolay kolay hiçbir mekan da kullanılmaz sebebi ise mutsuz kederli ve melankolik etki oluşturmaktadır.

3)KIRMIZI:Sıcaklık ve enerji kaynağıdır.Canlılık ve dinamizmi vurgular.Kırmızı yaratıcı düşünceyi kuvvetlendirir.İnancı ve mutluluğu temsil eder.Bu renk dışa dönük ve hayal gücü yüksek insanlar tarafından seçiliyor.

4)PEMBE:Neşe,uyum,şirinlik ve sevgiyi simgeler.Pembe rahat hissettiren bir renktir.Pembe renk çocukların kolaylıkla uykuya dalmasını sağlar.

5)TURUNCU:Güç ve dayanıklılığın rengidir.Sıcaklığı,ateşi ve telaşın simgesidir.Nabzı hızlandırma özelliği vardır. Çocuklar arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırır. Sosyalliği ve iyi huyluluğu artırır.Rengin aşırı şekilde kullanılması sinir sistemini olumsuz etkiler.

6)MAVİ: Dünya’nın rengidir.Mavi renk serinleticidir.Soğukluğun ve sonsuzluğun derinliğin sembolüdür. Düş,beklenti,hayal ve özgürlüğün simgeler.Kan basıncını ve nabzı yavaşlatma gibi bir etkiye sahiptir.Dinlendirici özelliği vardır.Mavi yeme içgüdüsünü engeller.Bitkilerde büyümeyi,insanlarda ise hormonsal aktiviteyi azaltır.

7)SİYAH:Gizli,gizemli dışa kapalı,bilinmeyeni işaret eder.Güç ve otoriteyi temsil etmektedir.Hırslı inatçı ve şartları zorlayan insanların rengi olarak kabul edilir.Siyahı seven kişilerin iş hayatında başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Kontrasyonu en çok getiren renktir.

8)GRİ:Hareketsizliği,yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Ağır ve diplomatik bir renktir.

9)LACİVERT:Otoriteyi,sonsuzluğu ve verimliliği ifade eder.İş adamların ve firmaların kullandığı renktir.Bu rengi giyenler kendilerini daha çok karizmatik ve inandırıcı olduklarını kabul ederler.Yatıştırıcı ve dinlendirici özelliği vardır.

10)SARI:Zeka,incelik ve pratiklikle ilgilidir.Zihni açar,dikkat dağıtır.Mutluluğu ve geçiciliği temsil eder.

11)YEŞİL:Huzur verici,dinlendirici ve canlılık verir gibi özelliklere sahiptir. Neşe ve sükuneti ifade eder.Doğanın ve baharın rengi olarak bilinir.Yaratıcılığı var ederken,güven ve rahatlık verir.

12)MOR:Ruhsal olarak duyarlılık,hassasiyet ve duygululuk ifade eder.uyuşturucu bir etkiye sahiptir.Asaletle ilişkilendirilir.Güzellik ve yakınlığa işaret etmektedir.

Sizlere renklerin psikolojik anlamlarını anlatmaya daha doğrusu açıklamaya çalıştık ilk olarak da söylediğimiz gibi biz renklerinde insan psikolojisine etki ettiğini düşünen taraftayız makalemize eklenmesini istediğini bir husus veya düzeltme olursa yorumda belirtmeniz yeterlidir. Sağlıcakla Kalın…